úterý 4. července 2017

Mika Waltari: Nechte se vtáhnout do starého Egypta

2

Mika Waltari je dalším autorem, kterého bych vám na zdejším blogu velice rád doporučil, především tedy jeho známou knihu Egypťan Sinuhet. Tato kniha je důkazem, že se vyplatí číst něco, co má trochu více stránek. Nejen že budete vtaženi do opravdu fascinujícího světa bájného Egypta, ale během napínavého životního příběhu lékaře Sinuheta získáte také pohled na svět někoho, kdo si připadal navždy osamělý.


Mika Waltari – stručně, o koho jde


Filozof, který se narodil v roce 1908 a zemřel v roce 1979, se věnoval nejprve žurnalistice a až poté spisovatelství. Byl členem skupiny tajuplně nazvané jako Nositelé ohně, která bojovala proti finskému tradicionalismu a snažila se propagovat orientaci na moderní evropské proudy.

Ještě před historickou prózou se Waltari věnoval například próze psychologické z vesnického prostředí (Cizinec přichází) nebo programovému románu Velká iluze. Zajímal se ale také o divadlo, psaní povídek nebo filmových scénářů. Právě až Egypťan Sinuhet mu ovšem zajistil světovou proslulost, vydal jej už v roce 1946 a u nás se dočkal prvního českého překladu až v roce 1965.

Egypťan Sinuhet

Kniha, která čítá přes 800 stran, nese svůj podtitul Patnáct knih ze života lékaře. Ve svých knižních doporučeních se snažím nacházet taková díla, která vyjadřují určitou životní filozofii moudrosti, a právě ani Egypťan Sinuhet není výjimkou. Nejde jen o pouhý historický román, který vykresluje atmosféru Egypta a dřívější kultury, ale obsahuje také Sinuhetovy poznámky o životě. Ty se dají nezřídka vtáhnout na současnou dobu.

To, co čtenáře u tohoto díla může na první pohled odradit, je nevšední styl psaní – autor využívá nesčetná přirovnání, archaismy, metonymie, metafory, hraje si s libozvučností i kakofonií – jakmile si však na jeho styl po pár stranách zvyknete, věřím, že mu přijdete na chuť. 

Důvod, proč vám doporučuji právě Sinuheta je ten, že je v něm zkrátka všechno – filozofie, mystika, historie, politika, společenská témata, intriky, zvraty, láska, melancholie i humor. Osobně si upřímně v historických románech moc nelibuji, ale třeba s takovým Robertem Gravesem bych byl neskutečně rád, kdybych vás na tuto knihu – kteří jste ji ještě nečetli – navnadil. Nebudete litovat!
Author Image

Kdo je Jerry Writer
Jsem exemplář člověka. Jsem tvor seslaný na třetí planetu od Slunce. Jsem lovec odpovědí. Jsem dýchající maso, krev a kost. Jsem technicky stejný jako vy. To, co nás skutečně rozděluje, je naše myšlení a perspektiva.

2 komentáře: