neděle 20. října 2019

George Orwell: 1984 a Farma zvířat jako geniální antiutopie

0

V posledních letech se docela roztrhl pytel s dystopickými knihami, pokud jste všímaví, tak vám určitě neuniklo, že hromada z nich je zaměřena především na mladé publikum (Hunger Games, Divergence, Labyrint...). Do kolonky Young Adult literatury je zařadila především hlavní postava, která ve svých pubertálních letech často ovládá perfektní bojové umění nebo vyčnívá nějakou schopností. Málokdo možná ví, že samotný koncept dystopií tu byl už v první polovině dvacátého století a za mě je jejich největším králem právě George Orwell. Nebudu zastírat svůj názor, že dnešní antiutopie jsou slabé oproti těm Orwellovým a že jeho knihy by si měl přečíst každý. V tomto článku vám představím dvě, které bych vám vřele rád doporučil.


George Orwell – Pár zajímavostí


Málokdo možná tuší, že George Orwell se vlastně nejmenoval George Orwell a přes anglicky znějící pseudonym to ani nebyl Angličan. Narodil se 25. června 1903 v Bengálsku (území dnešního Bangladéše a indického státu Západní Bengálsko) a jeho rodné jméno zní Eric Artur Blair. 

Možná že ho ke knihám přivedla jeho levicová orientace, možná ne, ale to hlavní je, že se proslavil po celém světě svými alegorickými romány, které popisují zkaženost a nehumánnost totalitních ideologií. A to působil také jako policejní úředník někde v Barmě a pracoval pro BBC. Nakonec zemřel na tuberkulózu v roce 1950 v Londýně.

Dvě antiutopické knihy, které by si měl přečíst každý


Není náhodou, že se i přes svou celkem fantasy tematiku (jde přeci jen o fikční svět z budoucnosti) objevují díla George Orwella v kánonu povinné četby. Málokdo má povinnou četbu rád, už jen z důvodu, že je povinná, ale osobně musím říct, že tyhle dvě knihy mi změnily pohled na svět. Zní to jako klišé, ale opravdu – měl by si je povinně přečíst každý. George Orwell je možná psal jako varování, nicméně podívejme se na svět kolem sebe, kde se naše soukromí považuje za přežitek, jestli na té jeho "fikci" není byť jen zrnko pravdy.

1984 


Král mezi dystopiemi. Autor původně přesmyčkou označuje rok, kdy dílo vzniklo, tedy v roce 1948, tudíž je to jeho vize budoucnosti. Nechci zde prozrazovat děj, protože nemám rád spoilery, ale chci vám povědět pár myšlenek, kvůli kterým stojí za to knihu číst. Máte-li rádi antiutopie, tedy světy, kde všechno nefunguje zrovna podle nejrůžovějších představ, tohle je základní dílo, které pravděpodobně zhltnete jedním dechem. Autor do krajnosti domýšlí tendence vývoje moderní společnosti.

Možná člověk nechce být tak milován, jako chce být pochopen.

Svět, ve kterém není soukromí, protože vás sleduje Velký bratr. Svět, ve kterém je potlačená jakákoliv pravda, a kdo se jakkoli postaví proti tomu, bude potrestán. Svět, kde jste nuceni vidět vše černobíle, banalizuje se humanita a psychologie, člověk je jen nástrojem organizace a plní zadané funkce bez nároku na vlastní osobní rozvoj.

Nikdy se nevracej stejnou cestou, kterou jsi přišel.

Svět, ve kterém se manipuluje s médii a tvoří se falešné zpravodajství – mimochodem, nevšimli jste si, že se v dnešní době hodně řeší téma fake news? Jestlipak se Orwell nesekl pouze v letopočtu... je to děsivá vize, ale geniální. Je to o nebezpečí lživé propagandy, jejíž důsledky můžeme spatřovat i dnes.

Farma zvířat


Druhý román, který jsem od Orwella četl, je alegorický příběh o tom, jak prasata přebírají vládu nad celým statkem. Z myšlenky, že si jsou všechna zvířata rovnocenná, vidíme dokonale zpracovaný proces toho, jak jsou si sice zpočátku všichni rovni, ale později jsou si některá zvířata rovnější. Další kniha, která je o útlaku jedinců pod vládou arogantních vůdců, kterým jde o moc. Kromě toho můžete v příběhu vidět i zobrazení skutečných historických událostí, schválně, zda poznáte, která zvířata znázorňují koho. A je to celkem krátké, garantuji, že čtením nebudete litovat!

Významným nepřítelem čistého jazyka je neupřímnost.
Author Image

Kdo je Jerry Writer
Jsem exemplář člověka. Jsem tvor seslaný na třetí planetu od Slunce. Jsem lovec odpovědí. Jsem dýchající maso, krev a kost. Jsem technicky stejný jako vy. To, co nás skutečně rozděluje, je naše myšlení a perspektiva.

Žádné komentáře:

Okomentovat