středa 13. září 2017

10 znaků mé osobnosti: Úděl být INFJ


Pokud jste pravidelným čtenářem mého blogu, možná jste se někdy ptali, jaká osobnost se skrývá pod tím pseudonymem Jerry Writer. Došlo mi, že jsem už delší dobu nepřispíval žádným článkem do své osobní rubriky, a co může být osobnějšího než moje vlastní osobnost?! Ale když se to tak obecně vezme, všechny články na zdejším blogu jsou nakonec odrazem mé osobnosti, protože vychází z mé životní filozofie a životního stylu.

Osobnost INFJ


INFJ je jeden z osobnostních typů podle MBTI testu (Myers-Briggs Type Indicator), který si můžete během pár minut vyplnit zdarma na internetu. Podle tohoto testu existuje celkem 16 typů osobností, já zde budu hovořit přirozeně o tom svém. Paradoxně INFJ patří mezi osobnosti, které jsou v populaci zastoupené zhruba v jednom procentu, což o mně může leccos vypovídat. Nejsem člověk, který by nějak přehnaně věřil různým testům na internetu, tento je ale výjimečný v tom, že na mě jednoduše sedí, na rozdíl třeba od mého lvího horoskopu. 

1) Už odmala jsem se cítil jiný než ostatní lidé kolem mě. I když jsem měl a mám spoustu přátel, nikdy jsem neměl skutečný pocit, že někam zapadám. Někdy jsem se snažil předstírat, že jsem jako ostatní, jen abych se zalíbil. Někdy jsem se tolik snažil zavděčit ostatním, až jsem zapomněl na svoje vlastní štěstí.

2) V životě jsem nikdy neměl rád klišé, small talk nebo jsem se tolik nezajímal o všední problémy. Často se přistihnu, že přemýšlím o vesmíru, smyslu života, lidské mysli, cestování časem... Jsem filozof s velkým vnitřním světem. Vždycky mě zajímalo, co se skutečně děje v lidských životech, nejen triviální záležitosti, co kdo dělal o víkendu nebo co nového si koupil. Na ostatních lidech mě zajímají hlavně jejich hlubší příběhy, jak se skutečně cítí a co si skutečně myslí. Na druhou stranu mě přílišné přemýšlení dostalo i do depresí nebo zbytečného stresu.

3) Když na něčem pracuji, vždy si to předem plánuji v hlavě. Jsem idealista. Patří k tomu například i to, že než někomu zavolám, musím si předem připravit řeč. Zároveň si promýšlím veškeré možnosti, které by mohly nastat.

4) Dokážu být asociálním introvertem, který je plachý a raději sám doma, ale zároveň dokážu být také vtipný, společenský a vydržet na party jako poslední až do rána. Můj život se točí kolem takových protikladů, proto se lidé kolem mě někdy domnívají, že jsem extrovert. Ale i když natáčím videa a veřejně se zpovídám na internetu, jsem v hloubi duše prostě jen introvertem se společenským životem.

5) Nesnažím se ostatním radit, ale chci, aby každý našel svou vlastní cestu. Dříve jsem si možná myslel, že vím všechno nejlépe, ale dnes už vím, že ve skutečnosti nic nevím, a že moje filozofie, o které píšu, je prostě jen odrazem mé víry. Ať si o ní každý udělá obrázek sám, a já budu jen rád, když to někomu pomůže. Pokud někdo řeší nějaký problém a myslím si, že z něj znám východisko, nepromluvím, dokud o to daný člověk sám nepožádá, což může někdy působit příliš rezervovaně.

6) Jsem rád, když jsem sám, ale nedokážu být sám příliš dlouho. Potřebuju mít u sebe alespoň jednoho člověka, kterému plně důvěřuji, abych byl spokojený. Upřednostňuju věrné, loajální vztahy. A ze všeho nejvíc miluju dlouhé hluboké konverzace. Díky tomu si často nacházím cestu k uzavřenějším lidem.

7) Neustále mám v sobě blok, který říká, že bych mohl dělat něco smysluplnějšího ve svém životě a že nejsem dost dobrý. Snažím se neustále zlepšovat především v oblasti seberozvoje a přibližovat se k nějakému ideálu, který samozřejmě vůbec nemusí existovat. Názory ostatních si někdy beru až moc osobně, přestože vím, že sám sebe znám nejlépe. Rád se učím z oblasti psychologie, filozofie nebo spirituality.

8) Jsem minimalista, nepotřebuji kolem sebe spoustu věcí, stačí mi jen pár důležitých, a když něco v mém okolí přebývá, snažím se tomu buď najít lepší místo, nebo to jednoduše vyhodit. Zároveň mám docela sofistikované nároky na prostředí kolem sebe, abych mohl třeba v klidu psát.

9) Jsem nervózní, když mám něco rozdělaného a nedodělaného. Když začnu psát knihu, vím, že ji musím dokončit. Takové pocity jsem měl i při studiu, i když se nepovažuji za nějakého šprta. Často si v mysli přemítám, co mám udělat, a nejsem klidný, dokud to nebude hotové. Pokud už si tedy něco naplánuji a následně to z důvodu své lenosti přes den nesplním, dokáže mi to trpce zkazit náladu. Možná proto jsem noční sova, protože v noci mám na všechno mnohem více klidu.

10) Když jsem do něčeho zapálený, připadá mi, jako by mi nic nemohlo stát v cestě. Když realizuji nápady, které považuji za dobré, dokážu u nich strávit hodiny a hodiny času, a nikdy toho nelituju. Takhle to mám i s psaním a tímto blogem – když mě to chytne, dokážu psát článek za článkem, aniž bych ztrácel soustředěnost, vlastně mě to naopak nabíjí. Miluju kreativní uměleckou činnost. Na druhou stranu, když v něco nevěřím nebo mě něco nebaví, jsem opravdu znuděný a radši se flákám.

Pokud jste náhodou také osobnost INFJ, můžete mi zkusit napsat, zda se v těchto bodech poznáváte. Pokud vám v MBTI testu vyšla jiná osobnost, zajímalo by mě, zda s vaším výsledkem souhlasíte.

25 komentářů:

 1. Taky jsem tento osobnostní typ a pamatuju si, že když jsem si pročítala informace o tomto typu, byla jsem šťastná, že nejsem „divná“, že to všechno jednoduše patří ke mně, k mojí osobnosti, byla to úleva. Přirozeně jsem se našla v každém jednotlivém bodu, líp bych to sama nepopsala :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, přesně jak popisuješ, když jsem se o tomto typu osobnosti dozvěděl a našel si nějaké informace nebo skupiny lidí, děsně se mi ulevilo. Jak nás v té společnosti moc není, tak si někdy INFJ osobnost může připadat osaměle i mezi davy. A jsem vždycky rád, když objevím někoho dalšího s podobným pohledem na svět :-)
   Děkuji za komentář, zdraví Jerry!

   Vymazat
 2. V testu mi vyšlo ISFJ, vlastně mě to docela překvapilo a chvíli trvalo, než jsem si přiznala, že to vážně poměrně sedí. :-) Vždycky je něco nového, co se o sobě člověk dozví. Někdy stačí se na sebe podívat z jiného úhlu pohledu, jinýma očima. A někdy musí jít člověk víc do hloubky. Pořád je, co se učit, seberozvojová cesta nikdy nekončí. Díky a měj se krásně, Míša

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem rád, že Ti tenhle test přinesl něco nového. Jak povídáš, cesta seberozvoje nikdy nekončí, a to je, myslím, opravdu báječné! Člověk poznává nové věci o sobě i o světě celý svůj život. :-)
   Děkuji za milý komentář, zdraví Jerry!

   Vymazat
 3. Některé věci máme společné, ale oproti tobě jsem typ ISFJ. Mám řád pořádek, jsem citlivý, vnímavý a pokorný. Je pravda, že nemám rád měnící se prostředí, ale není pravda, že v komunikaci mám příjemné vystupování. To by možná souhlasilo jen v případě textové komunikace, nikoliv osobní. Tento test popisuje mé vlastnosti jen zčásti a i tak těmto testům moc nevěřím.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V tom případě jsem rád, že jsi test alespoň zkusil. MBTI test vychází docela podrobně z Freudova učení, doporučil jsem ho proto, že se setkávám s častými souhlasnými reakcemi a existují dokonce i seznamky, které na základě kompatibility osobností podle tohoto testu vybírají co nejvíce vyhovující partnery. Ale samozřejmě, nic nemusí fungovat přesně a taky to neznamená, že se podle toho má člověk řícit. Třeba máš vlohy k příjemnému vystupování, jen jsi je ještě pořádně nerozvinul nebo to o sobě zatím nevíš. :-)

   Vymazat
  2. Nevychází z Freuda, jako spíš z Junga.

   Vymazat
  3. Pravda! Omlouvám se, tihle pánové psychologie se mi spletli. Oba jsou však zvučnými jmény, o něž lze opřít reliabilitu tohoto testu. Zdraví Jerry!

   Vymazat
 4. Krásný článek! Též jsem INFJ a většina z tvých bodů na mne takřka přesně seděla!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Těší mě, že se v článku našli i další INFJáci a nejsem v tom sám!
   Děkuju za komentář, zdraví Jerry :-)

   Vymazat
 5. Ahoj, díky moc za tento článek... Jsem také INFJ a musím říct, že i když moc na různé testy a škatulky nejsem, tato kategorizace osobností mi připadá celkem důvěryhodná :-) Asi proto, že jsem se v charakteristice INFJ úplně našla. Aspoň jednou nemám pocit, že jsem divná a nikam nepatřím :-)

  OdpovědětVymazat
 6. Zajímavý test. U hodně otázek jsem si říkala "jak kdy", a na výsledek jsem se ani moc netěšila. O to víc mě překvapilo, jak to sedí. :) jsem ENTJ - Král „Slunce“ děkuji za zajímavej odkaz.

  OdpovědětVymazat
 7. Páni, mám pocit jako bych četla své vlastní myšlenky. Hlavně s tím pocitem, že vlastně nikam nepatřím se potýkám denně.. Jsem INFJ a stejně jako ty lev, jehož charakteristika na mě nikdy moc neseděla :D díky za perfektní článek! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to Tě musím přivítat v partě! Už jsem myslel, že jsem jediný exemplář! :D Díky za komentář, zdraví Jerry!

   Vymazat
 8. Můj osobnostní typ je INTJ, což je zase nejvzácnější u žen. Jinak MBTI typologie je jedna z nejpřesnějších, na rozdíl od obyčejných čtyř, nebo dokonce jen dvou škatulek, kam se lidi jen tak nevejdou.

  OdpovědětVymazat
 9. Je super číst i konkrétní příklady od ostatních lidí INFJ. Číst, jak s životem zápasíte a zjistit, že za těmi písmenky se nachází skuteční lidé a najít je v tom 1%. Právě teď zápasím s tím, že se na mě hrne plno informací - nahrnulo se hodně lidí, kteří mají osobní problémy a potřebují se vypovídat. Je hrozně zvláštní, jak nás v těžkých osobních situacích lidé vyhledávají. Jsme citliví posluchači, máme názor a víme kdy ho povědět. Ale také máme velký problém jít se svými bolístkami ven.
  Máte to také tak? :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já to mám úplně stejně. Někdy dělám psychologa a jindy bych potřeboval psychologa sám. Je to, jak říkáte, zvláštní, ale zároveň tak nějak kouzelné, kolik nás tu tak různě je. :-)
   Děkuji za komentář, zdraví Jerry!

   Vymazat
 10. V MBTI testu mi taky vyšel INFJ.
  A se vše o INFJ o mě sedí ale nejsem ani trochu kreativní.

  OdpovědětVymazat
 11. bod 7 je asi najvacsi problem co sa tyka mojej personality a prave tato vec je aspon v mojom pripade tou najvacsou prekazkou :( prilisne premyslanie a vsetky tie veci co ma clovek v hlave ..

  OdpovědětVymazat
 12. Milí INFJacci,všechny Vás zdravím. Jsem taky INFJ a musím říct, že informace o tomto typu na mě perfektně sedí. Mám pocit, že vidím věci daleko jinak,jakoby z hloubky v souvislostech více než ostatní, což mi velmi obohacuje život zároveň, ale navozuje úzkosti.Citlivost,hloubka,empatie, psychologie,filozofii,dobro pro celou naši Zemi, vnímání detailů, hledání moudra, záliba v umění,zájem o problémy druhých a jejich řešení, jsem takový tichý pozorovatel, který je velmi rád sám (ne pořád),ale mám ráda lidi.Mym přáním je,aby každý našel svůj vlastní potenciál, rozvíjel ho a byl šťastný včetně mě.To přeji Vám všem. Tereza

  OdpovědětVymazat
 13. Už delší dobu jsem bojovala s tím, kdo vlastně jsem. Lidé kolem mě říkali, že jsem typický extravert, ale já jsem se takhle vůbec necítila. S cizími lidmi rozhovo naprosto drhl, zatímco ve společnosti, ve které jsem si zvykla,jsem byla takový vtipálek. Nerozuměla jsem, jak to teda se mnou vlastně je. Nakonec jsem si udělala test a všechno pochopila... Ve všech bodech se shodneme :) Miluju být ve svých myšlenkách a pak jen psát a psát. Na čtení nedám dopustit, ale jakmile jsem už dlouho sama cítím se hrozně :D zkrátka to není jednoduché ... Nejhorším problémem, aspoň u mě, je, že se snadno nechám využívat. Lidi si zvyknou na to, že se snažím pomoct a pak nakonec to dojde tak daloko, že jsem tady jen když něco potřebují. Problém je, že z toho neumím pak vyskočit, protože mi na nich záleží

  OdpovědětVymazat
 14. Přidávám se do klubu INFJ a téměř se všemi zmíněnými body souhlasím :) A MBTI rozhodně všem doporučuji, alespoň mně to celkem otevřelo oči.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem rád, že se v bodech shodneme. Vzhledem k tomu, že je nás tu více, než jsem čekal, by asi bylo na místě, abych se zabýval více články určenými právě pro INFJ. Děkuji za komentář,
   zdraví Jerry! :-)

   Vymazat
 15. Jako mladší jsem druhé odsuzovala za nemorálnosti a snažila jsem je odklonit k morálnostem. Ale čím jsem starší, tím víc mi dochází, že tu nejde tolik o moralitu jako o rovnováhu dobrého a špatného. Také jsem se cítila vinu za to, že dělám málo a že musím něco splnit než umřu (něco víc než jen vlastní reprodukci), nevím přesně co (možná ukázat druhým správnou cestu - rovnováhu mezi radostí našeho života a životů lidí kolem nás). Děkuji za přiblížení osobnosti z tvého vlastního pohledu.

  OdpovědětVymazat

Děkuji za komentář, vážím si Vaší zpětné vazby.