Věřím, že každý správný čtenář přečetl alespoň jednoho Pottera a každý fanoušek fantasy ho miluje. Knihy J. K. Rowlingové přinutily číst malé děti i teenagery, kteří by jinak o knihu ani nezavadili. Rowlingovou nepovažuji jen za královnu nápaditosti, ale i za opravdu profesionální spisovatelku. Schválně, kolik profláklých fantasy sérií od Stmívání po Divergenci nebylo jen úspěšných, ale také perfektně sepsaných. Rowlingová i svými dalšími detektivními romány, které psala pod pseudonymem, dokázala, že psát zkrátka umí. Příběhy Harryho Pottera nejsou jen fantasy, skrývá se v nich spousta celkem filozofických pasáží. Rozhodl jsem se, že si tu všechny díly sestavím podle své oblíbenosti, a zajímalo by mě, jestli se s takovým žebříčkem ztotožníte.
Joanne Kathleen Rowlingová
Narodila se 31. července 1965. Příběhy o Harry Potterovi vymýšlela, když jezdila vlakem. Měla deprese i poruchy příjmu potravy, nespala, ale to všechno ji vedlo ke psaní – do svých příběhů utíkala od reality. Kámen mudrců vydala až ve 32 letech.
Zároveň je její příběh ale jednou z největších motivací, kterou mohla předat začínajícím autorům. Harryho jí totiž nikdo nechtěl vydat. Posílali ji pryč s tím, že psaním dětských knížek se rozhodně neuživí, a teď je z ní jedna z nejbohatších spisovatelek na světě a vyznamenala ji také samotná Alžběta II. Ze života na sociálních dávkách se během 5 let vyšvihla na multimilionářku. Většinu svého bohatství ale Rowlingová rozdala na charitu, tady se pozná charakter!
Můj žebříček knih o Harry Potterovi
Tohle je můj osobní žebříček knižních dílů z fantastického světa Harryho Pottera. Kdybych se měl řídit filmovými zpracováními, asi by to dopadlo úplně jinak. Máte to taky tak? A ještě dodávám, že v žebříčku není zahrnuto Prokleté dítě nebo dodatečné příběhy, které Rowlingová vydala.
7. Harry Potter a Fénixův řád (pátý díl)
Vím, že by se mnou mnozí nesouhlasili, ale nejdelší kniha z celé série mi prostě přišla příliš natahovaná. Pak se vlastně ani nedivím, že se ve filmu neobjevil Hagridův příběh s Madame Maxime nebo famfrpál, neboť to byly prostě části, které jen odbočovaly od hlavní dějové linky. Dolores Umbridgeová byla skvělou postavou a v knize ji opravdu budete nenávidět, ale při důkladném čtení zjistíte, že se v knize vyskytují pasáže jen o tom, co zase udělala, proč ji ještě víc nenávidět, a to vše dokola, aby se na konci zase vše vrátilo do starých kolejí.
6. Harry Potter a Tajemná komnata (druhý díl)
Neurazí, nenadchne. Po prvním díle úctyhodné pokračování, které se nese ve stejném duchu, ale nepřinese vyloženě nic nového. Zásadnější vliv dostane děj Tajemné komnaty teprve v posledním díle, kdy se mluví o Voldemortově deníku, ale nějak se mi nechce věřit, že to tak autorka zamýšlela už tehdy, kdy druhý díl psala. Ale možná se pletu.
5. Harry Potter a Relikvie smrti (sedmý díl)
Pátrání po viteálech se stalo nastavovanou kaší. Vytvořit si 7 předmětů, aby se na jejich hledání vystavila většina příběhu, mi prostě nestačilo. V Ohnivém poháru na to stačily 3 úkoly. Kdyby nešlo o poslední díl a člověk se nebál o životy svých oblíbených hrdinů (protože mohli ve velké bitvě skončit prakticky náhodně), mohlo by to dopadnout hůř. Zkrátka absence Bradavic zejména v první části příběhu podle mě moc neprospěla, ale chápu, že to tak muselo být.
4. Harry Potter a Kámen mudrců (první díl)
Milý první díl, který se stal základem v kánonu dětské literatury. Rowlingová ho dokázala napsat tak, aby se zalíbil jak dětem, tak dospělým. Šlo zkrátka o ten boom, kdy jsme se všichni seznámili s jedním z nejhezčích fantasy světů.
3. Harry Potter a vězeň z Azkabanu (třetí díl)
Pro mnohé nejlepší díl série, filmově s tím určitě souhlasím, protože Alfonso Cuarón je dokonalý režisér. Na rozdíl od ostatních dílů už tu vlastně nemám skoro co kritizovat, mozkomoři jako ztělesnění deprese a příběh Siriuse Blacka už představují onen přechod od dětské literatury k něčemu temnějšímu. A je to skvělý přechod. Snad jen to cestování časem jsem při prvním čtení neuctíval.
2. Harry Potter a Princ dvojí krve (šestý díl)
Postavy, které mohly být dříve považovány za ploché, se v tomto díle vyvinuly. Příběh dostal hlubší psychologii, temnější nádech a skvělé flashbacky do minulosti. Škoda, že se ho filmové zpracování zase tolik nedrželo.
1. Harry Potter a Ohnivý pohár (čtvrtý díl)
Prostě nezapomenu na ty pocity, které jsem zažíval při čtení čtvrtého dílu. Nevím, kolik mi bylo let, ale ani jsem nedutal. Akce, napětí a postupné gradování děje. Rowlingová v Ohnivém poháru dokázala pracovat s nesmírným množstvím postav a vše tak nějak přirozeně. Očekávání úkolů v Turnaji tří/čtyř kouzelníků mi dodávalo jistotu, že se bude dít hromada napínavých zvratů, nemohl jsem se toho dočkat, a tak jsem tenhle díl zhltnul ze všech nejrychleji.
Můj žebříček berte samozřejmě s nadhledem, protože všechny díly jsou vysoce kvalitní. Je to založené na subjektivním psychickém rozpoložení, které jsem zažíval během čtení jednotlivých dílů. A jaký knižní díl máte nejradši vy? A četli jste Prokleté dítě nebo něco dalšího od Rowlingové?