sobota 26. srpna 2017

Jaký je smysl života


V dnešním článku bych se zaměřil na jednu z těch nejtěžších filozofických otázek všech dob. Věřím tomu, že si každý z nás občas položí otázku, jaký je vlastně smysl všeho, co se děje. Jaký je smysl života, ať už života obecně, nebo života mého. Obvykle o životě začneme přemýšlet ve chvíli, kdy jsme smutní nebo se cítíme pod nátlakem. Život sám nás ale očividně nabádá, abychom jeho smysl hledali, a možná že smyslem života je najít právě smysl života.

Proč nám nikdo neřekne, jaký je smysl života


Je přátelské podělit se o své dojmy a zkušenosti, nicméně některé pokrmy by měl člověk strávit sám. Smysl života je jedním z nich. Pokud se ptáte a nechápete, proč nám nikdo nesdělil, jaký je smysl života, odpověď je prostší, než si myslíte.

Představte si, že by smyslem života bylo jít například na houby a udělat smaženici. To bychom udělali, a tím bychom zde svůj úděl naplnili. Kdybychom ale od začátku věděli, proč tu jsme a co máme dělat, bylo by to jen bezduché plnění zadaného úkolu. My jsme ale svobodní lidé, ne roboti na objednávku.

Smysl života si musíme určit sami, protože je to naše svobodná volba. Anebo vlastně ani nemusíme – i to je součást svobodné volby, nemuset přemýšlet nad nějakým smyslem. Nikdo neřekl, že každá cesta musí mít cíl. I kdyby život neměl žádný smysl a vše byla pouhá sebeklamná iluze, neznamená to, že nemůžeme být v této iluzi spokojení. Mnozí lidé to tak praktikují celý život a nijak zvlášť je to neomezuje, dokážou být šťastní. Pak jsou ovšem tací, mezi které se počítám i já, kteří chtějí znát odpovědi na všechno. 

Jak najít svůj smysl života


Pokud chcete hledat svůj smysl života, zaměřujte se na to, co vás činí šťastnými. Smyslem života ani nemusí být něčeho dosahovat, může to být zkrátka v pocitu štěstí, který vychází z nás samých. Samozřejmě můžete smysl života vidět v rozmnožování druhu, v rodinném životě, v cestování, v hledání lásky nebo poznávání, důležité ovšem je, zdali se vy sami s tímto smyslem spokojíte a zda tomu skutečně věříte.

Zkuste si pokládat některou z následujících otázek, na kterou můžete odpovídat pouze vy sami: Co vás v dosavadním životě dělalo šťastnými, a co naopak smutnými? Čeho chcete ve svém životě více a čeho méně? Která činnost vás naplňuje?

Pokud vám připadá, že svůj smysl života stále nenacházíte, je důležité přestat se litovat nebo z toho nasávat negativní emoce. Nejste sami, kdo se tak cítí, a není to stav, který by trval věčně. Vezměte svůj život aktivně do svých rukou, protože nejste oběti osudu, horoskopů nebo jakýchkoliv dalších vnějších vlivů. Smysl všemu dáváte vy sami, jste sami sobě pány, a jen na vás záleží, jak s touto možností naložíte.

Zajímáte se o podobné myšlenky? Rádi přemýšlíte o světě? Přečtěte si také mou knihu Lovec hledá odpovědi.

0 komentáře:

Okomentovat

Děkuji za komentář, vážím si Vaší zpětné vazby.