pátek 21. října 2022

Za přírodními krásami Slovinska a do Lublaně

0

 

 

Vděčnost být. Tak by se dal charakterizovat pocit, když jsem se na přelomu léta a podzimu procházel po slovinských horách, v lesích mezi barevným listím a promenádoval se okolo krystalicky čistých jezer. Stále častěji si uvědomuji, že malé a tak trochu opomíjené země mě překvapují nejvíc. Slovinsko je malá země, menší než ta naše, ale nabízí krásy, které opravdu nejsou nikde jinde.

 


Bohinjské a Bledské jezero


Hladiny jezer jsou přírodními dominantami malebného Slovinska. Reflektují se v nich vrcholky Julských Alp. Bohinjské jezero leží přímo uprostřed hor a neruší jej žádná turistická výstavba. Čarokrásná příroda vybízí k dobíjení baterek, těch psychických, a působí jako balzám na duši. Nabízí na chvíli vypnout a pokochat se něčím, co nám krásný svět nabízí.

 


 

 

 

Bohinjské jezero napájí také vodopády Savica, vytvářejí několik proudů skrze kamenité hory a hledají si cestičky a tunely. Jeden z nejhezčích výhledů si však každý cestovatel užije při cestě na vrchol Vogel. Je odsud také výhled na nejvyšší horu pohoří Triglav. Tam nás vyvezla lanovka s panoramatickým výhledem, který asi není pro slabší povahy, ale já jsem si jízdu užíval.

 

 

 

 

Ikonickým jezerem, tím, které vídáme na tapetách, je však jezero Bled. Bledu se přezdívá výstavní skříň Slovinska a hned poznáte proč. Je zde malý ostrůvek a typický kostelík, kam člověk může vyplout na lodičkách. My jsme se však rozhodli spíše procházet kolem tohoto lázeňského centra, sednout si do kavárny s výhledem a ochutnat slovinský dezert zvaný Kremšnita. A abychom si užili výhled na celý Bled, vydali jsme se na vyhlídku na Bledský hrad, který na nás majestátně vyhlížel z vrcholku skály.

 


 

 

 

 

 

 

 V neposlední řadě Slovinsko nabízí asi nejkrásnější jeskynní komplex, který jsem měl kdy možnost navštívit. Celé slovinskou nabízí prý až 7,5 tisíce jeskyní, pod vašima nohama existují celá podzemní království všelijak propojené mezi sebou tajnými tunely a oplývajícími nádhernými stalaktity, stalagmity a stalgnáty. Perlou Sovinského krasu jsou jeskyně Postojna, která je tak rozlehlá, že se v ní jezdí podzemním vláčkem. Už to samo je zážitkem, na který se nezapomíná. Fotky z jeskyní přidávat nemá cenu, tohle se musí zažít!
 

Lublaň


Hlavní město Slovinska mě mile překvapilo. Nebyly zde žádné přelidněné ulice lidí, šlo o poklidné procházky pěknými uličkami, náměstími a parky. Jmenuji například Slovinskou ulici, náměstí Prešernov s barokním kostelem nebo Dračí most. Na celé město je asi nejlepší výhled z Lublaňského hradu na kopci, kam se lze vydat pěšky, ale i zubačkou.  

Author Image

Kdo je Jerry Writer
Toulám se světem médií, tvůrčího psaní, sociálních sítí, literatury a životní filozofie. V životě je pro mě důležitá kreativní činnost, při které mohu svobodně realizovat své nápady a předávat inspiraci nebo druhé motivovat.

Žádné komentáře: