neděle 11. srpna 2019

O festivalech gayů a leseb aneb proč má Prague Pride smysl

6

Festivaly typu Prague Pride u některých lidí vyvolávají kontroverze, ať už jsou to lidi heterosexuální nebo i ti, kdo patří přímo do skupiny LGBT+. Dnešním článkem bych chtěl trochu polemizovat a reagovat na ty, kteří se domnívají, že jde pouze o karneval ulítlých kostýmků, který vlastně dělá minoritní sexuální části populace jenom ostudu. To se může zdát pochopitelné pro ty, kteří znají zkratkovitý mediální obraz celé akce a nerozumí příliš celému jejímu smyslu – a ten se netýká jen otázky práv a zodpovědnosti LGBT+, ale právě i všech těchto kostýmů. Můžu se oblékat jako kluk, můžu se oblékat jako holka, můžu se oblékat jako jednorožec.

Jde o festival hodnot


Ať už jste příznivec této akce nebo ne, díky vlastní zkušenosti bych akci všem doporučil. Ocitnete se totiž v davu lidí, kteří neprotestují proti něčemu, ale naopak pochodují za hodnoty, jež přináší úžasné pocity nám všem – láska, respekt, svoboda a spravedlnost. 

Festivaly sexuálních menšin jsou o tom, že láska je jenom jedna a nikdo další ji nakazovat nemůže. O tom, že každý člověk je individuální bytost a osobnost, která si zasluhuje respekt především tím, jaká je, a nikoliv tím, jakou má sexuální orientaci. O svobodě dát si na hlavu třpytky, protože chci, a nikdo se na mě nebude dívat skrze prsty, protože se mu to z nějakého přesvědčení nelíbí a cítí se oprávněn domnívat se, že by se to nemělo líbit i dalším. A hodnota spravedlnosti zase vychází z toho, jak tu hodně rádi bojujeme proti dvojí kvalitě potravin, ovšem někdo stále přehlíží dvojí kvalitu manželství a legislativy, která dělí lidi na kategorie podle toho, kdo koho miluje.

"Sebepoznání vede k zjištění, že nejsme o nich lepší než druzí." – Patricie Holečková

Proto bych byl rád, kdyby se o tomhle festivalu přestalo mluvit ve smyslu, že jde jen o malou komunitu lidí, která se chce zviditelnit a dokola to všem vnucuje. Jednak se nejedná o malou skupinu (navíc je rozložena po celém světě), jednak jde o festival, který se koná, pokud vím, jednou za rok. Informování není vnucování. Cílem ani není snažit se někomu namluvit, že gayové a lesby jsou normální, jde spíš o to, že všichni bychom měli mít možnost být tím, kým být chceme, aniž bychom byli nuceni to před světem skrývat a izolovat se, nebo se dokonce stydět.

Další důvody, proč konat pochody Pride


Budu hovořit o důvodech, o kterých se zmiňuje Amnesty International a jež souvisí také s tím, proč tenhle festival vůbec vznikl.
 • Někteří lidé jsou stále terčem útoků kvůli své sexuální orientaci – Ať mi nikdo neříká, že ve 21. století už nikdo gaye a lesby neutlačuje a že tedy nemá smysl Pride pořádat. A to ještě nezmiňuji například transgender osoby, jejichž téma je stále zahaleno dýmem dezinformací a neznalostí. Hrozby, násilí nebo obtěžování jsou ve spoustě zemích na denním pořádku a tamější obyvatelé musejí ze strachu svoji sexualitu potlačovat. A věřte nebo ne, i u nás se stále najdou homofobové, kteří by sexuální menšinu nejraději trestali (vím to, protože někteří jsou i členové mé rodiny).
 • Pochod poukazuje na homofobní a transfobní legislativu – Nespravedlivá vůči sexuálním menšinám je i naše legislativa, proto má i v roce 2019, kdy se opakovaně projednával zákon a manželství pro všechny, smysl pochodovat. Existují závažné rozdíly mezi registrovaným partnerstvím a manželstvím, přesto někteří stále tvrdí, že by se sexuální menšiny o nic víc už neměly snažit. A proč? Protože by náhodou byli na stejné úrovni a někoho by tím omezili? Když si váš soused někoho vezme, skutečně to nenaruší vaše vlastní "tradiční manželství", a pokud ano, asi je s ním něco špatně. Aneb gayové a lesby nemohou za něčí osobní problémy a předsudky.
 • Lidská práva nejsou samozřejmostí – Někdy se stačí jenom podívat do historie. Hrajeme si na liberální demokracii, ale v některých zemích tohle prosté sdružování lidí a vyjadřování názorů i v dnešní době bývá potlačeno. Přitom jsou to základní věty ústavy. Například v Černé Hoře Pride zakázali pod výmluvou bezpečnostní hrozby, to samé v Instanbulu, kde se pochod konal od roku 2003.
 • Některým lidem pomáhají tyto festivaly k otevřenosti a odvaze – Coming out rozhodně není lehká životní událost. Kdo si jím neprochází, těžko může soudit, jak moc může něco jako upřímnost a otevřenost otřást s celým vaším životem. Tyto pochody vyjadřují podporu a pomáhají k odvaze nejen mladých lidí k tomu, aby mohli žít šťastné a upřímné životy. To, že se sexuální menšiny nemusí skrývat a jsou vidět, má dopad i na informovanost obyvatelstva o této problematice.

 

Moje zkušenost s Prague Pride


Připadal jsem si jako v jiném světě. Ve světě, ve kterém bych jednou chtěl žít, protože to byl svět, kde lidé místo nenávisti rozdávali objetí, úsměvy, pohlazení, kde se všichni bavili a společně pochodovali za něco, co může ostatním jen pomoci a co už je naštěstí v západních společnostech čím dál větší samozřejmostí. Byl to svět svobody projevu, kde lidé po dešti tancovali v bahně, zpívali a drželi se za ruce. V jeden okamžik jsem si položil otázku: "Jak tohle může někomu vadit?"

A ti, co odsuzují exhibicionismus a mají stále obavy, že pár lidí ve spodkách nebo bizarních kostýmech ohrozí celkový obraz sexuálních menšin, mají zkrátka jen zkrácený rozhled o tom, co to vlastně znamená být individuální osobností. 

Mezi LGBT+ komunitou se najdou blázniví i konzervativní lidé, barevní i šedé myši, hodní i zlí, introvertní i extrovertní stejně jako v celé naší populaci. 

Proč by tohle téma mělo zajímat i heterosexuální populaci? Protože i když už jste vystudovali, měli byste se zajímat o vzdělávací systém. I když máte svá práva, možná by vás mohlo zajímat, zdali tato práva budou mít i vaše děti. I když žijete v komfortu, nemusíme být slepí vůči nepravostem, které se dějí daleko od vás. Mají-li teď sexuální menšiny více práv než kdy jindy, je to díky odvážným lidem, kteří s prvními pochody začali, kterým je také třeba vzdávat hold. A v neposlední řadě je to symbolika a postoj k výše zmíněným hodnotám.

A že se někomu nelíbí, když se muž převlékne za princeznu nebo je někdo tzv. "vykroucený", budiž, ale my všichni máme právo prezentovat se způsobem, který nás činí šťastné, a za to právo by nikdo odsuzován být neměl. Tohle není o tom vystavit někoho na piedestal, ale postavit ho na stejnou zem. Přestože jsem byl k těmto festivalům skeptický, děkuji své jednorožčí společnici, že mi tohle objasnila, protože má pravdu.
Author Image

Kdo je Jerry Writer
Toulám se světem médií, tvůrčího psaní, sociálních sítí, literatury a životní filozofie. V životě je pro mě důležitá kreativní činnost, při které mohu svobodně realizovat své nápady a předávat inspiraci nebo druhé motivovat.

6 komentářů:

 1. Pride je pro mě vždycky úžasný zážitek a rozhodně smysl má.
  Článek se mi moc líbí, se vším souhlasím a moc za něj děkuji. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rozhodně je během něj atmosféra, která se jindy jen tak nezažije! Jsem rád, že článek potěšil, já děkuju za milý komentář.
   Zdraví Jerry! :)

   Vymazat
 2. Na Pridu jsem byl už podruhé a vždycky jsem si to skvěle užil. Líbí se mi ta myšlenka a rozhodně chci, aby všichni měli stejná práva. Nicméně na pochodu se mi nelíbí jedna věc - nahota. Někteří lidé se nestydí vyrazit do ulic zcela nazí. Vzhledem k tomu, že se tam vyskytují i děti, není zrovna moc dobrý nápad účastnit se pochodu zcela bez kostýmu nebo oblečení. Jasně, máš pravdu s tím, ať si každý nosí co chce, ale tohle je už opravdu moc.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tomu rozumím. Přeci jenom je něco jiného mít na sobě kostým, šaty a být nepřiměřeně odhalený. Nahotu na veřejnosti také nezastávám, zvláště když se mohou průvodu zúčastnit i děti.

   Vymazat
 3. Na festivalu jsem nebyla, ale moje kamarádka na něj chodila. Setkala jsem se s pár lidmi a vždy to byli moc milí a příjemní lidé a skvěle se s nimi povídalo. :) Je mi jedno, jakou má člověk orientaci, je mi jedno, co si lidé nosí na sobě. Je mi jedno, jak se chovají. Ať si každý dělá, co chce, pokud to neohrožuje druhé. Toto očekávám i od ostatních, ale bohužel, lidé se dost často pletou do života ostatním, přitom sami si neumí řešit ten svůj.
  A tenhle festival je určitě dobrý způsobem, jak to vše dát najevo. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlas. Někdy je skutečně překvapující, že se lidé cítí být tolik oprávněni diktovat ostatním, co se jim má nebo nemá líbit.

   Vymazat