pondělí 28. srpna 2017

Existují mimozemšťané?

4

Pokud jste se někdy zahleděli na hvězdnou oblohu, určitě jste si někdy pokládali otázku, zdali jsme na tomhle světě sami, nebo jestli je někde mezi všemi těmi hvězdami ještě nějaký další život. Rád používám citaci z mého oblíbeného filmu Kontakt: Kdybychom byli ve vesmíru sami, bylo by to plýtvání místem.

Mimozemšťané existují


Jsem naprosto přesvědčený o tom, že mimozemšťané existují. Zkrátka už jen z toho důvodu, že je to mnohem pravděpodobnější, než kdyby celý vesmír vznikl jen kvůli naší jediné planetě. A jestliže je vesmír nekonečný, určitě je domovem i jiných forem života, které vypadají různě. Jejich porozumění, látky tvořící jejich těla, prostředí a způsoby chování pracují na jiné bázi než na planetě Zemi.

Možná se ptáte, proč nás ještě žádní mimozemšťané nekontaktovali nebo proč jsme žádné nenašli. I na tyto otázky už jsem si stačil vymyslet odpovědi. Pro inteligentní bytosti ve vesmíru ještě pravděpodobně nejsme tak vyspělí, aby měli potřebu se námi zabývat. Nejsme velkou součástí kosmického prostoru, jsme prostě ještě příliš malincí jako mravenečci, než aby o nás věděli nebo než aby do našeho světa nějak zasahovali. My se také nestaráme o prvoky v malé říčce, kteří na nás nemají dopad.

Lidé si říkají, proč se tu neukážou a nepomohou nám. Někdy si říkám, že se vší tou technologií, kterou jsme objevili za posledních sto let, nám třeba už pomohli, aniž by o tom věděli, mnohem jednodušší vysvětlení je ale možná to, že my nepotřebujeme jiné bytosti nebo mimozemšťany k tomu, abychom se zachránili. Naše planeta je v našich rukou, což je pravděpodobně respektováno přírodním řádem. Záleží na nás a na našem kolektivním smýšlení, zda vydržíme, nebo zda se zničíme.

Jací jsou mimozemšťané


Ať už jsou hodní nebo zlí, ať už jich jsou stovky milionů nebo ještě více, věřím tomu, že inteligentní bytosti musí být mírumilovné, aby se dokázaly vyvinout do takového pokroku, který by jim umožnil cestovat vesmírem. Bytosti, které vstupují do válek nebo poškozují své vlastní životní prostředí, vždy prohrají nebo se vyhladí sami. Je to jednoduše zákon akce a reakce. 

Naše planeta k nám hovoří událostmi a jak k ní jako lidé mluvíme, tak bude odpovídat. Jsme na hranici pokaždé, když se rozhodujeme mezi válkou a mírem. 

Myslím, že k válce nebo sebedestrukci dochází pokaždé, když technologická stránka určité rasy převýší tu duchovní. Pravděpodobně se nikdy nesetkáme s mírumilovnými mimozemšťany, pokud nám bude stále dělat problém rozhodnout se, zda je přivítat přátelsky, nebo zda proti nim namířit zbraně hromadného ničení. Možná by s námi vůbec vyjednávat o ničem nechtěli, protože mírumilovné bytosti nemají zapotřebí reagovat na parazitní druh.

Kdy nastane čas na setkání s mimozemšťany?


Pravděpodobně ve chvíli, kdy dokážeme vyřešit naši vlastní rasovou nesnášenlivost a intoleranci vůči jiným lidským bytostem. Jestliže nedokážeme překonat bariéry mezi sebou, jak by to asi vypadalo, kdyby se mezi nás vmísily úplně nové odlišné bytosti s naprosto jinou kulturou, které bychom nerozuměli?

Jisté je ovšem jedno. Až ten čas nastane a z toho hvězdného nebe přijdou první signály zvenčí, bude to obrovský test pro celé lidstvo. Všechno se změní. A pokud se do té doby nezničíme sami, věřím tomu, že to bude jeden z nejkrásnějších okamžiků v dějinách lidstva. Co všechno mohou jiné inteligentní bytosti vědět, co nás mohou naučit, jak budou vypadat, komunikovat, cestovat? Nejsou to úžasné otázky?

Vesmír je hodně veliký. Tak veliký jako naše představivost. A v každé z těch miliard hvězd a galaxií se skrývá nová otázka. Až se budete příště dívat na hvězdnou oblohu, zkuste si představit, kdo tam asi bydlí a usmát se, zamávat... třeba na nás nějaká hvězda mrkne přátelsky zpět.

Zajímáte se o podobné myšlenky? Rádi přemýšlíte o světě? Přečtěte si také mou knihu Lovec hledá odpovědi.
Author Image

Kdo je Jerry Writer
Jsem exemplář člověka. Jsem tvor seslaný na třetí planetu od Slunce. Jsem lovec odpovědí. Jsem dýchající maso, krev a kost. Jsem technicky stejný jako vy. To, co nás skutečně rozděluje, je naše myšlení a perspektiva.

4 komentáře:

 1. Tohle téma mám ze všech nejraději. Lze spekulovat o tom, zda-li jsou mimozemšťané přátelští, když mohou cestovat vesmírem. Mohlo se nebo se může stát, že ze začátku jsou hodní a mírumilovní, ale jakmile najdou metodu k cestování vesmírem, mohou být zlí. Totéž se může stát i nám - lidem.

  Jsem také přesvědčen, že mimozemšťané existují a ba co víc, jsou dokonce mezi námi. Vydávají se díky genetické manipulaci za lidi a pomáhají nám v různých aspektech technologického pokroku.

  Ačkoliv to není k tomu článku vhodné zmínit, jsem Trekfan - fanoušek Star Treku. Star Trek má svou linii událostí, které se staly a já věřím, že se mohou stát i v reálném světě. Star Trek je fikce, ale dost přesvědčivá. Mimozemšťané Vulkánci zpočátku pozorovali lidi a až později, kdy lidé objevili warp pohon, s nimi navázali první kontakt. Věřím, že se může něco podobného stát i v reálném světě. Naneštěstí pro nás, asi se toho nedožijeme.

  Každý večer se dívám na hvězdnou oblohu a přemýšlím nad tím, jaké by to bylo žít ve vesmíru. Bez nemotorného skafandru, nýbrž na luxusní hvězdné lodi nebo stanici. Je to krásná představa, ale pak se vždy podívám na auta a lidi, kteří se potácejí po ulici s alkoholem a lituji sám sebe, že jsem se nenarodil do budoucnosti.

  Jerry, nemyslíš si, že by to bylo úžasné? Žít na hvězdné lodi nebo na vesmírné stanici?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zdravím, také je tohle jedno z mých nejoblíbenějších témat, už jen tím, jak je to opředeno vesmírnou záhadou! O povaze těch mimozemských civilizací, které by byly schopné cestovat vesmírem, to je diskutabilní, když neznáme jejich přesné motivy – je třeba možné, že se dostanou i do nějaké povahy blízké neutrálnosti a cestují třeba jen kvůli přírodním zdrojům. Vlastně věřím tomu, že vesmír je natolik rozmanitý, že dovede obsáhnout všechno, co si jen dovedeme představit. V hloubi duše věřím, že společně s inteligencí narůstá i míra odpovědnosti, svědomitosti a řádu, spíše nežli chaosu, tak snad to není jen mé přání :-)

   Také se pořád dívám na hvězdy a přemýšlím o všem, co se v tom dálném vesmíru může skrývat. Osobně beru existenci hvězd i jako důkaz toho, že se tu nic neděje náhodou, jak moc mi to přijde krásné. Jak říkáš, být někde na hvězdné lodi nebo stanici, to musí být úžasný zážitek! Stejně tak píšeš, že je možné, že nám už pomáhají s technologickým pokrokem – to by mě také vůbec nepřekvapilo, vzhledem k tomu, jak jsme se třeba za posledních sto let vyvinuli (psal jsem o tom nedávno nechápavý článek) – takže možná by stačilo ve vědě přijít znovu na něco průlomového, a nemusela by to být otázka úplně daleké budoucnosti! Bylo by úžasné dožít se nějakého velikého objevu.

   Děkuju za komentář, krásný den přeji, zdraví Jerry :-)

   Smazat
 2. Tohle téma mě nikdy nepřestane bavit. Stejně jako ty jsem přesvědčená, že v celém Vesmíru nemůžeme být sami, a líbí se mi pragmatismus i pacifismus, s jakými k otázkám mimozemské civilizace přistupuješ. Setkání s mimozemšťany se ovšem naše generace nedožije, stejně jako se za života nedozvíme, co je po smrti, a právě nedosažitelnost odpovědí dělá tyto otázky tak přitažlivé.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zdravím, také nad tímhle tématem rád opakovaně přemýšlím, je to tak tajemně zajímavé! Někdo věří, že už jsou mezi námi, někdo že tu byli kdysi dávno, třeba jsme se narodili právě proto, abychom zažili právě onu toho chvíli setkání! Ale to už jsou jen takové mé představy. :-) Na té úvaze o nedosažitelnosti odpovědí určitě něco bude, všechno závisí na našem vlastním přesvědčení, a já rád věřím tomu, že jednou, i kdyby to mělo být po té lidské smrti, se nějaké ty odpovědi ještě dozvíme. Život nám vlastně dává pořád příležitosti získávat odpovědi nové. Děkuju za komentář, zdraví Jerry :-)

   Smazat