sobota 27. července 2019

Mark Manson: Důmyslné umění, jak mít všechno u prdele je motivační jednohubka

0

Název téhle knihy psaný nepřehlédnutým fontem vás praští už zpoza rohu. Zvláštní autorův přístup, jak přilákat pozornost i těch, kteří se o osobní růst nebo filozofii všedního dne moc nezajímají. Nemohu říct, že by obsah téhle knihy byl nějak převratný a určitě existuje spousta lepších, ale jako jednohubka, která dokáže připomenout všední pravdy neotřelým způsobem, se určitě hodí.


Kdo je Mark Manson


Mark Manson, narozený roku 1984 v Texasu, mi je sympatický tím, že začínal jako blogger, a díky tomu začal vydávat své úspěšné knihy o osobnostním růstu založené na zvláštní metodě demotivace. Sám autor o sobě píše, že po škole nedokázal najít zaměstnání, že se jen povaloval, že toužil po svobodě internetového nomáda a vlastně se nikdy pořádně nenadřel, přesto si dokázal vybudovat obdiv čtenářů a jeho knihy s peprnými názvy se dnes prodávají po celém světě mezi dalšími bestsellery.

Důmyslné umění, jak mít všechno u prdele


Úspěch téhle knihy dozajista lpí na jejím názvu, ale nenechme se zmást. Přestože se na zadní obálce píše, že se jedná o opak kterékoli jiné knihy a objevují se zde fráze jako "nesnažte se, vzdejte to, nemějte pravdu, snižte svoje standardy, přestaňte v sebe věřit" a podobně, obsah stále koresponduje s tím, co už bylo psáno všude jinde. Není to však na škodu. Mark Manson dokáže rozvířit vlny osobního rozvoje peprnou mluvou a občas vtipnými přirovnáními.

Touha po pozitivním zážitku je sama o sobě negativním zážitkem.

Každý, kdo četl nějaké další knihy o osobním rozvoji, určitě už v prvních kapitolách prohlédne, o co tady jde. Autor se snaží působit cynicky a banalizuje motivační literaturu do škatulky "myslete pozitivně", ale přitom jeho knihy nalezneme ve stejných přihrádkách. Jestliže se o danou oblast trošku zajímáte, už asi dávno víte, že více než pozitivita v životě je důležitější být upřímný sám k sobě a přijímat život v jeho nejrozličnějších podobách, které nám nabízí, a v nejlepším případě proměnit naše neúspěchy ve zkušenosti, které nás nakonec posunou dál. Mark Manson se snaží tímto sdělením působit novátorsky, ale časem sklouzne k filozofii, která název knihy popírá.

Mít u prdele neznamená být lhostejný, znamená to být spokojený s tím, že jste jiný.

Nejde tedy o to, že je třeba "mít všechno u prdele", ale vybírat si naopak pár takových hodnot, na kterých nám záleží a zbytek jednoduše vytěsnit. Některé problémy v našem životě jsou zbytečné a vlastně si ani nezasluhují naši pozornost. Nesnažit se za každou cenu neustále něco dokazovat a trápit se neúspěchem, protože ve skutečnosti – dle autora – nejsme výjimeční.

Vždy si vybíráte, co budete řešit.

Vtip je v klasickém odkazu na stoickou filozofii aneb spokojit se vlastně s tím, co máme a nepřijímat stupidní hodnoty, které nám podsouvá společnost. Naše snaha být výjimeční nás totiž často uvrhuje do smutku. V jedné z posledních kapitol se pak také hovoří o tom, že je třeba mít na paměti vědomí možné smrti, abychom dokázali ocenit kvalitu života.

Proto, abys mohl mít u prdele nepřízeň osudu, musíš nejprve najít něco důležitějšího, než je nepřízeň osudu.

Nezanedbatelný přínos vidím zejména v připomenutí si svých osobních hodnot, jakési zamyšlení se nad prioritami, které vás minimálně během čtení povznese nad vašimi starostmi a tak nějak vás uklidní. Jinak jde samozřejmě o dobře zvládnutý marketingový tah, a kdyby si knihu nekoupila i moje máma, asi bych ji neotevřel. 

Něco bolestného a nepříjemného je vždy nevyhnutelné, nezáleží na tom, co uděláte, protože život je plný zklamání, proher, výčitek a také smrti.

Jenže ono zkrátka není špatné se zamyslet, pousmát se nad autorovým svérázným humorem a životními příběhy, proto jsem rád, že jsem knihu přečetl a přestože na svém blogu pečlivě vybírám, které knihy doporučím, i tahle jednohubka umí otevírat oči. A kdoví, možná přiláká ke svému žánru i ty, kteří si myslí, že filozofie nemá co nabídnout (to se samozřejmě pletou!).
Author Image

Kdo je Jerry Writer
Jsem exemplář člověka. Jsem tvor seslaný na třetí planetu od Slunce. Jsem lovec odpovědí. Jsem dýchající maso, krev a kost. Jsem technicky stejný jako vy. To, co nás skutečně rozděluje, je naše myšlení a perspektiva.

Žádné komentáře:

Okomentovat