čtvrtek 28. března 2019

Jak jsem našel nakladatele pro svou knihu

7

Vydat někdy knihu byl vždycky jeden z mých největších snů. Už jako malý capart, kdy jsem psal své katastrofální prvotiny, jsem si představoval, jaké by to bylo, kdybych se jednou stal oficiálně spisovatelem. Zatímco spoustě lidem jejich dětské sny tak dlouho nevydrží, mě se drží dodnes. Když jsem vytvářel blog Jerryho Writera, jedním z hlavních cílů bylo zviditelnit se a najít toho správného nakladatele pro moji knihu Lovec hledá odpovědi, a pokud by to vyšlo, třeba i pro ty ostatní knihy. Věřte mi, že takové hledání je plné překážek a především čekání, ale možná jsem si potřeboval počkat, aby moje tvorba dozrála a mohla se předat dál. Je to vlastně vždycky lepší než šití horkou jehlou.

Není to jen o vydávání knihy


O své neúspěšné cestě mezi pelmelem českých nakladatelů už jsem jeden článek psal, tím dnešním bych vám tedy s radostí oznámil, že se můj sen splnil. Není to však jen sen o tom, že prostě vydám knihu, jde totiž také o to, jakým způsobem, s jakým záměrem a jací lidé na mé knize budou pracovat. Knihu jsem tedy chtěl vydat, ale ne za každou cenu. Měl jsem několik podmínek:
 • Chtěl jsem takového nakladatele, který by věřil poselství, jež se snaží moje kniha předat.
 • Nejde mi o zisk – a myslím to opravdu upřímně, před samotnou smlouvou jsem neměl problém nabízet svou knihu komukoliv zdarma ke stažení –, ale aby se dostala k většímu počtu lidí a do těch správných rukou, tedy do cílové skupiny, kterou by mohla opravdu oslovit.
 • Nechtěl jsem samonáklad, protože jsem jednak chtěl určité potvrzení, že moji knihu dokáže někdo posoudit jako natolik kvalitní, aby byla hodna vydání, a jednak proto, že sám by výsledek nemusel být tolik profesionální, jako když na knize pracují profesionálové.
 • Přál jsem si, aby moje kniha byla v portfoliu nakladatelských knih, které bych sám rád četl.
 • Stejně tak jsem chtěl najít nakladatele, který je otevřený i možná méně mainstreamovým dílům a dokáže dát šanci také začínajícím autorům. Zní to asi jako samozřejmost, ale vím o nakladatelích, kteří si prostě nepřečtou knihu někoho neznámého.
Přestože si myslím, že takové podmínky nejsou nějak nerealistické, cesta to byla opravdu složitá. Jak jsem psal, můj rukopis několikrát zamítli (ať už to bylo kvůli edičnímu plánu, nevyhovujícímu žánru, neznámosti nebo se jim třeba kniha prostě nelíbila), připadal jsem si zoufale a musel v sobě neustále hledat víru, že moje dílo zkrátka stojí za vydání. Bez vás, čtenářů blogu, a vaší zpětné vazby, bych se na to možná vykašlal, ale úžasné vzkazy mi dodávaly sílu a chuť opakovaně vstávat a snažit se dál.

Sen o vydávání knihy není jen o tom splnit si sen. Takhle egocentricky jsem se na to možná díval dříve, ale zkrátka psát jen kvůli tomu, abych si mohl říkat "pan spisovatel" není dostatečné palivo k psaní. Je to v pocitu sdílení, také v nějaké pokoře, s níž bych se chtěl podělit o svoje nápady a příběh, v nějakém stmelování podobně smýšlejících lidí...

Jak jsem tedy našel nakladatele


Po odmítnutí z těch velkých knižních konglomerátů, které zahlcují velkou většinu v naší knižní kultuře, jsem byl samozřejmě smutný, ale s odstupem času – i když to trvalo dlouhá léta – mohu klidně pravit, že jsem za ta odmítnutí rád. Proč? Protože bych jinak před sebou neměl smlouvu s nakladatelem, který se objevil po nich a který se ze všech hodí k mé knize úplně nejvíc. 

Nechci vás nijak napínat, je to nakladatelství Pravda.je (a je spojené dle žánru také s nakladatelstvím Kniha.je). Narazil jsem na něj, řekněme, náhodou, ačkoliv na žádné náhody vlastně nevěřím. Moje knihy jsou totiž především o hledání pravdy čili tohle nakladatelství má stěžejní motiv přímo ve svém názvu. Zkrátka jsem zkusil vyhledat "nakladatelství pravda" do vyhledávače a bylo!

Zaslal jsem svůj rukopis na kontaktní emailovou adresu, pod náporem bývalých zkušeností jsem si ale stejně nedělal moc veliké naděje, dokud mi nakladatel nezavolal osobně a nedohodli jsme si schůzku. Odehrával se ve mně mix obrovského nadšení, ale i obav, protože jsem věděl, že se budeme bavit o knize, v níž je obsáhlý můj nejniternější svět, osobní zkušenosti, filozofické úvahy o štěstí, svobodě, lásce... témata, o kterých je často citlivé mluvit nahlas, proto jsem je sepsal vesměs v tichosti. Na druhou stranu, už když jsem knihu psal, věděl jsem, že jdu s kůží na trh a že se budu tímto způsobem zpovídat před celým čtenářstvem. Musel jsem jen sebrat odvahu.

O nakladatelství Pravda.je (a Kniha.je)


Páni nakladatelé nebo redaktoři z nakladatelství Pravda.je jsou ale lidé, u nichž už po prvních dialozích zjistíte, že jsou neskutečně milí, s neobyčejným pochopením, ochotní se bavit o všem s nadšením a laskavostí, otevřeným pohledem na svět a zkrátka "jiní" v tom nejlepším slova smyslu. Jejich přístup ke knihám totiž spočívá hlavně v jejich filozofii, která souvisí s nějakým osobní růstem a zkrátka vnitřní pravdou, kterou všichni v sobě uchováváme. Ale nechybí ani humor (od jemného a laskavého, i po ten černý), který je v tomto literárním pojetí brán jako určitá oslava života, která sbližuje a činí naše bytí lehčím a radostným.

Ostatně i na jejich stránkách se můžete dočíst, že se snaží přistupovat k autorům s pokorou k jejich duši, jež skrze slova předává autentické prožitky ostatním lidem, čímž daná kniha spojuje. A já mohu potvrdit, že tomu tak opravdu je. Jsem tímto osobním přístupem nadšený, protože vím, že to nemusí a často není u nakladatelů zvykem. Zvláště když jsem si přečetl knihy od slavného psychiatra Dr. Hawkinse (k nimž se na tomto blogu ještě několikrát vrátím), jsem věděl, že mezi ně bude můj Lovec hledající odpovědi pěkně zapadat.

Jsem teprve na začátku a jsem nedočkavý jako malý kluk. Nemohl jsem se třeba dočkat, až bude podepsaná smlouva – nikoliv proto, že bych se musel nějak jistit, ale proto, že jsem zkrátka už chtěl být oficiálně aspoň malou součástí téhle tvorby a lidí, kteří se snaží šířit úžasné myšlenky a knihy s posláními, jež skutečně pomáhají hledat odpovědi nebo poznání, ať už o světě, nebo o nás samých. 

Jak na tom kniha je


Rád bych vám dnešním článkem potvrdil, že se na vydání knihy pracuje a doufám, že vám nakonec třeba její tištěný výtisk přinese něco hezkého do obyčejného dne. Alespoň zčásti jako mně, protože je to pro mě obrovská událost, z níž mám velikou radost. Až budu znát bližší informace o knize, věřte, že se s nimi hned pochlubím, ať už na zdejším blogu, nebo na facebookové stránce

Zároveň bych vám chtěl v následujících týdnech představit i nějaká další díla tohoto nakladatelství, protože věřím, že i ta vás mohou v mnohém obohatit. A taky – nikdy není na škodu trocha té nakladatelské propagace, neboť věřím, že co prospívá celku, prospívá zároveň jeho konkrétním částem, tedy samotným spisovatelům. Je to vlastně stejné, jako když se staráme o naši planetu v určité filozofii toho být takovým příkladem, jaký bychom chtěli spatřovat i ve světě.

Možná by se tedy zdálo, že cíl mého blogu se naplnil a není potřeba psát jej dál, nicméně spisovatelské srdce ví, že psaní je vskutku nekonečný proces a že s vydáním knihy přichází celá řada dalších výzev. A kam jinam by se také Jerry Writer vykecával, když ne sem? Ať už jako Jerry, nebo jako Pavel, ve všech případech vím, že budu psát dál, především díky vám, co mě v mém spisovatelském snu doprovázíte.

Zajímáte se o tvůrčí psaní? Přečtěte si také zdarma můj e-book Psaní o tvůrčím psaní, který je složený z článků z mého blogu.
Author Image

Kdo je Jerry Writer
Toulám se světem médií, tvůrčího psaní, sociálních sítí, literatury a životní filozofie. V životě je pro mě důležitá kreativní činnost, při které mohu svobodně realizovat své nápady a předávat inspiraci nebo druhé motivovat.

7 komentářů:

 1. Jerry, tak to Vám moc gratuluju! Osobně jsem o tomto nakladatelství ještě neslyšela, takže jsem ráda, že se i něco přiučím, ale skvělé je, že Vašemu textu dali šanci a rádi ho vydají. Přeju tedy, ať se knize daří a určitě dejte vědět, až bude vydaná, budu chtít (minimálně) jednu i s podpisem ;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě dám vědět a rád připíšu věnování. Děkuju za hezká slova, vážím si jich :-)

   Vymazat
 2. Jerry moc gratuluji k vydání knihy. Jsem ráda, že se našlo nakladatelství, které knihu vydá. A přeji hodně štěstí s knihou, ať se poselství dostane i k dalším lidem. :)

  OdpovědětVymazat
 3. Přidávám se ke gratulantům. Gratuluji! O tomto nakladelství jsem nikdy neslyšel, nicméně přeji hodně štěstí s knihou. Rozhodně si ji opatřím, až bude k dispozici. Je sice hezké číst knížky v digitální formě, ale nic se nevyrovná čtení té reálné, kterou si můžeš koupit/půjčit a rovněž se nic nevyrovná té vůni papíru. :D

  OdpovědětVymazat
 4. Doufám, že Ti knihu vydají, už si ji chci konečně koupit.:) Též jsem poslala svou knížku do nakladatelství Kniha.je, takže doufám, že mi ji vydají. Myslím, že se s nimi dá perfektně spolupracovat a komunikovat.

  OdpovědětVymazat