neděle 21. května 2017

Nejprodávanější knihy roku 2017


Pokud patříte mezi nadšené knihomoly, určitě vám následující tituly nemohly uniknout. Minimálně se o nich většinou všude psalo už jen z principu, že to jsou bestsellery. Řeč je o nejprodávanějších knihách roku 2017. Napadlo mě, že by to mohlo být zajímavé téma, a tak jsem se podíval na žebříčky prodejnosti největších internetových eshopů s knihami. Co myslíte, překvapí vás některé tituly, znáte je všechny?

Harry Potter a prokleté dítě

Série Harryho Pottera je stále vysoce výdělečnou záležitostí a J. K. Rowlingová to určitě moc dobře věděla, když vydala něco jako pokračování, co vlastně ani plnohodnotným pokračováním není. Stejně jako scénář k Fantastickým zvířatům ani toto není román, nýbrž divadelní hra. Harry Potter a prokleté dítě se nicméně za poslední rok drží v žebříčku nejprodávanějších titulů. Pokud však máte tento svět rádi, jako já, pravděpodobně vás to nijak neurazí. Mrkněte na můj žebříček nejlepších knih ze série Harryho Pottera, pokud s ním souhlasíte.

Okamžiky štěstí

Kniha českého autora Patrika Hartla, který má na svědomí také Malý pražský erotikon nebo Prvok, Šampón, Tečka a Karel. Patrika Hartla mám jako autora rád, stal se pro mě téměř vzorem pro současnou českou beletrii, a kromě jeho knih je zábavný také jeho nezaměnitelný smích. Zvláštností Okamžiků štěstí je, že je lze číst z obou stran, v anotacích se tak můžeme dočíst, že jde o dvouromán. 

Břicháč Tom: Jak jsem zhubl 27 Kg a jak můžete i Vy

Název knihy, který zní jako "clickbait" a který tak nejspíš splňuje svou funkci. Je nesporné, že návody na hubnutí, zdravý životní styl a kuchařky jsou v České republice stále v klimaxu žebříčku nejprodávanějších knih, a tak se jejich psaní pravděpodobně stále vyplácí. Autorem této knihy není Tom Břicháč, to by bylo příhodné, ale jmenuje se pravým jménem Tomáš Kosačík – jen pro upřesnění.

Poklady klasické české kuchyně 

A je to tady! Kuchařka, jak jinak! Tahle je od Romana Vaňka. V závěsu této kuchařky je jeho další – Snadno & Rychle. Celkově se tematika jídla dotýká žebříčku bestsellerů odpradávna, vzpomeňte si na vaši babičku, když mluvila o Babicovi, Pohlreichovi, Láďovi Hruškovi apod. Slavná jména prodávají, nicméně narozdíl od některých kuchařek je právě tato od Romana Vaňka často vysoce hodnocená. Tak třeba až se budu učit vařit!

Padesát odstínů šedi

Laciná erotika stále neopustila své místo a nepochopitelně se drží zuby nehty na předních příčkách prodejnosti. Po ní přichází padesát odstínů dalších natahovaných klišé v podobě nadcházejících dílů – OK, pardon za tuto kritiku, možná jednoduše jen nejsem cílová skupina. Autorka E. L. James jednoduše sepsala sexuální touhy mnoha žen, jejichž protějšky sedící u fotbalu s pivem v ruce jim nevyhovují, a čtenářky se na chvíli ponoří do říše skutečné fantasy.

Žízeň

Knihy Jo Nesba (netuším, jak se vlastně píše to jeho norské O na konci) jsou v poslední době velice populární. Co jsem si zjistil, tak autor vydal dokonce už 11 knih, kde je hlavní hrdina Harry Hole, a do toho 5 dalších samostatných knih a 4 knihy pro děti! Většina jeho knih, stejně jako Žízeň, patří mezi to lepší, co je dle literární kritiky v žebříčku bestsellerů.

Deník malého poseroutky

Další výnosná série. Viděl jsem dokonce i box prvních deseti dílů. V současné době by se měl na pultech objevovat již díl jedenáctý. Žánrově spadá pod dětskou literaturu, kterou píše od roku 2007 americký spisovatel Jeff Kinney.

Inheritance

Další díl série, která započala Eragonem, od Christophera Paoliniho. Když se tak dívám na tenhle žebříček, uvědomuji si, že knižní série přináší nakladatelstvím největší výnosy. Na tohoto autora bych se rád v budoucnu zaměřil více. Faktem je, že knihy jsou – nejen v obecném měřítku – o mnoho lepší, než byl film. V sérii Odkaz dračích jezdců je Inheritence ještě po Eldestovi a Brisingrovi čtvrtým a posledním pokračováním, takže se nedivím, že si ho každý správný fanoušek dokoupí do své sbírky.

Antistresové omalovánky

K tomu asi není co dodávat. Nelze to nejspíš označovat jako literární titul. Vypovídá to něco o dnešní době, řekl bych.

Manželé odvedle

Prošel jsem si většinu těch seznamů bestsellerů na českém internetu za poslední rok, prodral jsem se  všemi těmi kuchařkami, návody na hubnutí a omalovánkami, až jsem mezi nimi našel opakovaně tuto knihu. Manželé odvedle od Shari Lapeny má být thrillerem plným zvratů.

Shrnutí

Když jsem měl v plánu sestavovat tento článek, čekal jsem, že se v žebříčku nejprodávanějších knih objeví také nějaké klasiky nebo více mnou přečtených knih. Nutno říci, že na klasiky jsem nenarazil téměř v žádném žebříčku minimálně deseti eshopů, na které jsem se díval. Možná jsou záměrně skryté, aby se prodávaly novější tituly. Za tímto žebříčkem se pak v závěsu nacházejí často knihy o životní moudrosti – o některých jsem už psal na tomto blogu, a samozřejmě další kuchařky a návody, případně cokoli, co má souvislost s Harry Potterem. A co říkáte vy na tento žebříček? Překvapilo vás něco?

5 komentářů:

 1. Mě překvapuje že se v žebříčku objevilo 50 odstínů, to už je trochu pass ne ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Také jsem si to myslel, ale třeba na Heurece si drží stále 6. místo prodejnosti!

   Vymazat
 2. Jenom doplním k části o Inheritance - je to Brisingr nikoliv Brisinger. A pokud hodnotíš knihy podle filmu, je to opravdu špatný. Máš blog o literatuře, ne o filmech:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za upozornění, překlep jsem opravil. Nehodnotím knihy podle filmu, to jsou samozřejmě dvě úplně jiná díla. V souvislosti s Paolinim jsem to dal pouze do kontextu s marketingem sérií a s filmem pouze srovnal. Tento článek navíc nemá recenzivní charakter, je to pouze žebříček, a to neznamená, že jsem všechny výše zmíněné knihy četl. Můj blog není jen o literatuře, ale pokud vás zajímají mé literární doporučení včetně podrobnějších informací, nikoli jen žebříček, můžete se podívat do příslušné rubriky.
   Hezký den, zdraví Jerry :-)

   Vymazat

Děkuji za komentář, vážím si Vaší zpětné vazby.