neděle 24. prosince 2017

Přemýšlím, o čem jsou Vánoce


U mě tahle svérázná doba začíná vším tím stresem, který se pojí s nakupováním dárků, nuceným vánočním úklidem, depresivnějšími stavy a zablácenými ulicemi – případně ještě takovým tím vlezlým mrholením, které vám atakuje obličej, i když máte sebelepší pokrývku hlavy. Možná jste tedy vycítili, že nejsem největším fanouškem Vánoc na světě, ale přesto že se původní tradice vytrácí za vším tím stresem, konzumem a Santa Clausem, něco na nich pořád je.

Dárky, dary, dárečky


Pokud jste mrzutí při jakémkoli větším nakupování jako já, nedokážete vybrat pro druhé správnou velikost oblečení nebo vás prostě nenapadá jiný dárek než ten, co jste koupili někomu už před rokem, pak vám asi Vánoce taky moc dobře nedělají. Většinou to končí tak, že člověk vykoupí půlku drogerie a splaší nějaké ty dárkové sady, pro menší členy rodiny sežene pár předražených hraček (kterých už ty děti mají miliony) a ze zoufalosti se pak dokoupí pár kýčů.

Že jsi dospěl, víš v době, kdy zjistíš, že si žádnou z věcí, kterou si přeješ, nemůžeš koupit v obchodě.

Všude se mluví o té očekávané pohodě a relaxu, ale kéž by mi tyto dvě životní ingredience někdo zabalil pod stromeček. Nebylo by to ani tak těžké s balením, protože kdo věří na genderovou vyváženost, nikdy neviděl muže balit dárek. Když se nad tím zamyslíte, nakonec zjistíte, že skutečně nejdůležitější jsou ta nejfrekventovaněji znějící klišé jako zdraví, láska nebo přátelství. A to všechno jsou dárky, které nemůžete ozdobit hezkým balicím papírem nebo zlatou stužkou.

O čem jsou Vánoce a jaké by měly být


Protože pro všechny znamenají něco jiného, měl by si je každý uzpůsobit podle sebe a neřídit se tím, jak se to běžně dělá. Ono takové to linkování, jak by se měl člověk radovat, nakonec stejně spíš přináší cokoliv jiného, než onu samotnou radost. Mohou se však jevit jako další důvod, proč si dopřát sklenku alkoholu.

"Na vánočních firemních večírcích nejvíc nesnáším to hledání práce druhý den!" – Phyllis Diller

Také jsem se naučil jednu důležitou věc. Vánoce mohou být s tím nejmenším stromkem, s nejmenším počtem dárků, ale když je strávíte s lidmi, které máte opravdu rádi nebo kteří vám nepůsobí zbytečný stres (znáte také rodinné hádky o svátcích?), tak se z toho může stát opravdu něco krásného. Ale takhle to platí se vším, třeba i s dovolenou u moře. Proto, pokud máte kolem sebe láskyplnou společnost, Vánoce mohou být každý všední den.

Kamarádi a čtenáři mého skromného blogu, ze srdce Vám přeji krásné Vánoce, ať pod stromečkem najdete více knížek než ponožek a s nimi také spoustu inspirace! – Jerry

2 komentáře:

 1. Milý Jerry, taky ti přeji krásné Vánoce a ať pod stromečkem najdeš věci, které si nejvíce přeješ. Nepočítám-li štěstí, zdraví a lásku. Jak si psal, tyhle věci se nadělit pod stromeček nedají. A máš pravdu!

  I já nejsem fanouškem těchto svátků. Všude stres, nakupování dárků, které si lidé mohou koupit přes rok a přetvářky, které mám ze všeho "nejraději". Nejhorší je, když máš rodinu, která tě nemá zrovna ráda a ty jejich city opětuješ, ale musíš s nimi být.

  Vánoce pro mě ztratily své... kouzlo před mnoha lety. Mnohem větší cenu pro mě má poslední den roku - Silvestr. Mohu být tak se svými nejlepšími přáteli, kteří nemusí být u svých rodin a také nikde nejsou přetvářky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za přání a soucítím s Tebou. Někdy to tak bývá, že pravá rodina nemusí být vždy rodina pokrevní, mnohem důležitější je pouto vzájemné úcty, pochopení nebo laskavosti. I s těmi přetvářkami Ti rozumím, je to jako by se zvyšovalo očekávání na způsoby chování, místo aby se lidé podle svého nejlepšího svědomí chovali pořád. Přese všechno doufám, že si svátky užiješ tak, jak by Ti to nejvíce vyhovovalo a dostaneš také to, co si přeješ. A já děkuji za milý komentář, který je pro mě vlastně také hezkým dárkem! :-)

   Vymazat

Děkuji za komentář, vážím si Vaší zpětné vazby.