neděle 9. dubna 2017

7 důvodů, proč miluju Liberec


V Liberci jsem bydlel na kolejích hned potom, co jsem dokončil gymnázium v Mladé Boleslavi. Pamatuji si, že jsem se obával nového prostředí, a to jsem ještě netušil, co všechno mě čeká. Musím říct, že netrvalo dlouho, než jsem si Liberec zamiloval. Právě proto jsem se rozhodl sepsat takovou menší ódu a připomenout si v sedmi bodech, co je na Liberci tak krásného. Samozřejmě nic nepřekoná vzpomínky, které jsem tam zažil se svými přáteli, a určitě by se těch bodů našlo mnohem víc, ale tyhle jsou zaručeně ty nejpřesvědčivější.

1) Liberecká radnice

Snad každý, kdo se někdy procházel po náměstí Dr. Edvarda Beneše, zná jednu z těch nejhezčích radnic, kterou u nás v Česku můžete spatřit. Jde o novorenesanční budovu, která je sídlem magistrátu a symbolem města, na její nejvyšší věžičce stojí socha rytíře. Naproti portálu zase studna se sochou Neptuna.


Příspěvek sdílený Jerry Writer (@hrozd),
2) Ještěd

Kopec a architektonický skvost, který dohlíží z dáli na celé město. A je vidět odevšud a nádherně dokresluje okolní krajinu. Pokaždé, když se v Liberci podívám z okna a vidím Ještěd, den je zničehonic o něco krásnější.

Příspěvek sdílený Jerry Writer (@hrozd),
3) Liberecká přehrada

Aneb jste v centru města a zároveň v úžasné přírodě. Liberecká přehrada je skvělé místo pro odpočinek a relax, člověk si tam může dát pivo a kochat se prostředím. A nejednou se právě na liberecké přehradě konají nejrůznější akce, takže tam je pořád živo. Kdo má raději klid, i pro něj se vždy místo najde.

Příspěvek sdílený Jerry Writer (@hrozd),


4) Centrum města jako malá Praha

Co vlastně v Liberci chybí? O ty největší firmy a podniky tam není nouze, zároveň můžete navštívit hned několik obchodních center s dobrou dostupností i městskou hromadnou dopravou. Dobré hospůdky najdete na každém rohu.

5) Živoucí město

Nevím, jestli je to tím, že jsem do Liberce dorazil zrovna z Boleslavi, ale způsob, jakým Liberec žije, mě neskutečně ohromil. Liberec je město plné kultury, divadel, noční zábavy, konají se zde akce v knihovnách i knihkupectvích, na náměstí, můžete navštívit zoologickou nebo botanickou zahradu a vlastně je pořád kam jít. Zkrátka Liberec rozhodně není mrtvé město.

6) Univerzita

Moje bakalářská alma mater. Někdo možná školu nemá rád, ale já jsem za Technickou univerzitu v Liberci neskutečně vděčný. Kromě toho, že činí z Liberce město mladých lidí, nabízí spoustu oborů i pro nerozhodné, jako jsem já. Možná to tak platí obecně pro vysoké školy, ale právě v Liberci jsem zažil chvíle, kdy jsem byl kolikrát rád, že jdu do školy.


7) Koleje Harcov

Kdo tam nebydlel, o hodně přišel. Ne nadarmo získaly koleje Harcov několikrát titul Koleje roku. Nejen že jsou pokoje podobné hotelovým (mohu srovnávat), ale přímo v areálu funguje celkem šest hospod (z toho tři, kde si může člověk zatrsat), takže o noční život zde není nouze. A když je hezky, sednete si na palouček nebo na střechu. Na harcovských kolejích jsem zažil nejlepší léta svého života.

Věřím, že si každý dokáže vytvořit nějaký výjimečný vztah k místu, kde prožil spoustu hezkých chvil. A co vy? Máte taky rádi Liberec? Jaké je vaše nejoblíbenější město?

2 komentáře:

  1. Liberec je můj hometown, mám ho ráda, jsem hrdá na to, že je jiný, než ostatní česká města (německá architektura), mám ráda, že tu máme kousek do Německa i Polska, že máme akční cena jízdenky do Drážďan apod. Bohužel, po náratu zpět do ČR bojuju s českou náturou, jít po Liberci bylo najednou depresivní. Ale jinak to město mám ráda, hodně věcí bych změnila, ale myslím, že zároveň tu je spousta krásného a toho si cením a vyzdvihuji :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Také bych se rád považoval za hrdého Liberečáka, ale dorazil jsem tam odjinud a to byl panečku kontrast! :-) Snad se tam po studiích v Praze přestěhuju napořád. Česká nátura je sama o sobě všude, ale určitě jsou města, kde je to v tomhle ohledu mnohem horší. A ta německá architektura je fakt úžasná, tu jsem mohl také zahrnout do seznamu :-)

      Vymazat

Děkuji za komentář, vážím si Vaší zpětné vazby.